2025 m. kovo 5 d. Europos Komisija pristatė Įgūdžių sąjungą – strategiją, kuri padės plėtoti Europos Sąjungos žmogiškąjį kapitalą ir taip didinti ES konkurencingumą. Įgūdžių sąjunga yra svarbi pirmųjų 100 šios kadencijos Europos Komisijos darbo dienų iniciatyva, kuri suteiks galimybę užtikrinti geresnius pagrindinius įgūdžius, suaugusiesiems visą gyvenimą kelti kvalifikaciją ir persikvalifikuoti, visos ES įmonėms lengviau rasti darbuotojų, taip pat pritraukti ir išlaikyti Europos ekonomikai reikalingų įgūdžių turinčių specialistų.
Už socialines teises, įgūdžius, kokybiškas darbo vietas ir parengtį atsakinga vykdomoji Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoja Roxana Mînzatu sakė: „Įgūdžių sąjunga – tai strategija, kuria siekiame padėti žmonėms neatsilikti sparčiai kintančiame pasaulyje ir kuria norime pasiekti, kad Europos ekonomika išliktų konkurencinga ir teisinga. Europoje pirmenybę teikiame žmonėms, nes kiekvieno asmens sėkmė moksle, darbe ir gyvenime yra labai svarbi konkurencingumui bei Sąjungos stabilumui ir atsparumui.“
Kovo 5 d. taip pat buvo pristatyti Pagrindinių įgūdžių veiksmų planas ir STEM švietimo strateginis planas, kuriais siekiama gerinti įgūdžius gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos srityse, skatinti rinktis karjerą šiose srityse, pritraukti į jas daugiau merginų bei moterų ir gerinti pasirengimą skaitmeninei ir švarių technologijų pertvarkai.
Nauji tikslai iki 2030 m.
Europos Komisija siūlo keletą naujų tikslų iki 2030 m.:
nepakankamų raštingumo, matematikos, gamtos mokslų ir skaitmeninių įgūdžių dalis turėtų būti mažesnė nei 15 proc., o geriausių raštingumo, matematikos ir gamtos mokslų rezultatų dalis – bent 15 proc.;
pagal pradinio vidutinio lygio profesinio rengimo ir mokymo programas gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos srityse besimokančių asmenų dalis turėtų būti bent 45 proc., o bent 1 iš 4 studentų turėtų būti moteris;
gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos srityse besimokančių aukštųjų mokyklų studentų dalis turėtų būti bent 32 proc., o bent 2 iš 5 studentų turėtų būti moterys;
IRT doktorantūros studentų dalis turėtų būti bent 5 proc., o bent 1 iš 3 studentų turėtų būti moteris.
Tvirto pagrindo formavimas per švietimą ir mokymą
Švietimas ir mokymas labai padeda kurti kokybiškas darbo vietas ir sudaryti geras gyvenimo sąlygos, todėl, pvz., remsime raštingumo, matematikos, gamtos mokslų, skaitmeninių ir pilietiškumo įgūdžių ugdymą įgyvendindami bandomąją Pagrindinių įgūdžių rėmimo programą. Europos Komisija kartu su valstybėmis narėmis parengs ir finansiškai rems veiksmingų intervencinių priemonių (pvz., ankstyvojo perspėjimo, stebėsenos, individualizuotos paramos, tinklų) sistemą. Ši vaikams ir jaunuoliams, kuriems sunku įgyti pagrindinių įgūdžių, skirta sistema leis pagerinti jų gebėjimų lygį.
Reguliarus kvalifikacijos kėlimas ir perkvalifikavimas kaip nauja norma
Naujų įgūdžių ugdymas turėtų tapti pastoviu ir labai svarbiu žmonių profesinio gyvenimo aspektu kintančios ekonomikos sąlygomis.
Europos Komisija parengs bandomąjį Įgūdžių garantijų projektą. Pagal šią programą restruktūrizavimo procesuose dalyvaujantiems darbuotojams arba darbuotojams, kuriems gresia atleidimas iš darbo, bus teikiama galimybė toliau plėtoti savo karjerą kitoje įmonėje ar kitame sektoriuje.
ES taip pat racionalizuos ir stiprins ES įgūdžių akademijas, galinčias suteikti įgūdžių, kurių įmonėms reikia žaliajai pertvarkai ir švarios pramonės kursui įgyvendinti.
Parama laisvam kvalifikuotų asmenų judėjimui
Įgūdžių judėjimas leis išnaudoti visą bendrosios rinkos potencialą. Siekiant atverti daugiau galimybių darbuotojams ir įmonėms, bus įgyvendinama Įgūdžių perkeliamumo iniciatyva, kad visoje ES būtų lengviau pripažinti įgūdžius ir kvalifikacijas, nepriklausomai nuo to, kur jie buvo įgyti. Pagal šią iniciatyvą bus skatinama naudoti skaitmeninius kredencialus.
ES kaip specialistų traukos centras
Įgūdžių sąjunga sustiprins ES gebėjimą pritraukti, ugdyti ir išlaikyti svarbiausių sričių specialistus iš ES ir viso pasaulio.
Europos Komisija paskelbs programos „Marie Skłodowskos-Curie veiksmai“ bandomąjį kvietimą teikti pasiūlymus „Choose Europe“, kurio biudžetas – 22,5 mln. EUR; taip bus siekiama pritraukti talentingiausius specialistus iš viso pasaulio, jiems sudaryti puikias mokslines darbo bei įdarbinimo sąlygas ir suteikti labai geras karjeros perspektyvas.
Be to, Europos Parlamentui ir ES Tarybai priėmus atitinkamą sprendimą, Europos Komisija sukurs ES specialistų rezervą, skirtą įdarbinti visų įgūdžių lygių darbuotojus iš ES nepriklausančių šalių, ypač turinčių tas profesijas, kurių darbuotojų itin trūksta. Šiais metais bus pristatyta vizų strategija, kuria siekiama toliau remti geriausių studentų, kvalifikuotų darbuotojų ir tyrėjų atvykimą.
Stiprus naujas valdymas
Įgūdžių sąjungai įgyvendinti reikės bendros atsakomybės ir didesnių užmojų, investicijų ir veiksmingo reformų įgyvendinimo. Šiuo tikslu įgūdžių sąjunga bus grindžiama tvirtu valdymu, kurio ramstis bus Europos duomenų apie įgūdžius centras. Centras teiks duomenis ir prognozes, susijusias su įgūdžiais, ir sudarys sąlygas iš anksto įspėti apie įgūdžių trūkumą ypatingos svarbos arba strateginiuose sektoriuose.
Naujoje Europos įgūdžių aukšto lygio taryboje susibūrę švietimo ir mokymo paslaugų teikėjai, verslo lyderiai ir socialiniai partneriai išsamių įžvalgų apie įgūdžius teiks ES politikos formuotojams. Remdamasi centro veiklos rezultatais, ši taryba užtikrins koordinuotą viziją ir nustatys, kokių drąsių veiksmų būtina imtis žmogiškajam kapitalui stiprinti.
Kadangi žmogiškasis kapitalas, švietimas ir įgūdžiai yra itin svarbūs Europos konkurencingumui užtikrinti, Europos Komisija ketina per Europos semestro ciklą pateikti naują ES 27 rekomendaciją dėl švietimo ir įgūdžių, kuria galėtų vadovautis valstybės narės ir atitinkamos srities veiklos vykdytojai.